Waarom worden WK-duels tegelijk gespeeld?

Manipulatie en salonremises: laatste groepsduels WK tegelijk, en dit is de reden

1Reacties

Ook tijdens het WK 2026 in de Verenigde Staten, Canada en Mexico zullen de laatste groepswedstrijden op hetzelfde moment afgewerkt worden. Het heeft te maken met een beruchte wedstrijd tijdens het WK 1982. Waarom worden de laatste wedstrijden in de poulefase op hetzelfde moment gespeeld? VoetbalPrimeur.be duikt in de geschiedenisboeken en legt het je uit.

Waarom worden de laatste poulewedstrijden op het WK tegelijkertijd afgewerkt?

De laatste groepswedstrijden op een WK worden tegelijk gespeeld om eerlijkheid te waarborgen. Landen kunnen namelijk bij sommige tussenstanden niet weten wat nodig is om door te gaan en zijn ook afhankelijk van de andere wedstrijd. Daardoor hoopt de FIFA manipulatie van uitslagen te voorkomen. Het huidige systeem zorgt daarom voor meer sportiviteit en minder ruimte voor tactisch rekenen.

Zonder deze regel ontstaat er een ander spelbeeld. Landen kunnen dan precies calculeren wat voldoende is. Dat kan leiden tot wedstrijden zonder intensiteit, en: salonremises. Ploegen kunnen genoegen nemen met een specifieke uitslag die beide partijen helpt. Ook verkleint het gelijktijdig aftrappen de kans op onderlinge afspraken en matchfixing.

De aanleiding voor de regel ligt bij het WK van 1982 in Spanje. West-Duitsland en Oostenrijk speelden toen een beruchte wedstrijd in Gijón. De wedstrijd kreeg de naam 'Schande van Gijón'. Het laatste groepsduel van Algerije stond een dag eerder op het programma dan het treffen tussen West-Duitsland en Oostenrijk. Algerije won met 3-2 en daarom was een nipte overwinning van West-Duitsland met één of twee goals genoeg zodat zowel West-Duitsland als Oostenrijk doorgingen. Horst Hrubesch maakte na tien minuten de openingstreffer, waarna beide landen bijna niet meer aanvielen. FIFA paste daarna de regels aan.

In aflevering 34 van het tweede seizoen van Tijd voor Voetbal bespreekt men de spannende strijd om een plekje bij de eerste zes, de blunders van Lawal bij KRC Genk en het verrassende verlies van RSC Anderlecht tegen Cercle Brugge. Dat en nog veel meer in Tijd voor Voetbal.

Waarom worden WK-duels tegelijk gespeeld?