Photo News

Geplaatst of niet: Club Brugge en Union spekten rekening, wel stevig verschil
De league phase van de Champions League 2025-2026 heeft al haar geheimen prijsgegeven. Daarmee kunnen ook de boekhouders van de clubs een (tijdelijke) balans opmaken. Club Brugge en Union Saint-Gilloise hebben alvast stevig verdiend aan hun Europese avontuur. In het geval van Blauw-Zwart kan dat monsterbedrag zelfs nog oplopen, gezien de kwalificatie. VoetbalPrimeur.be overloopt de inkomsten voor beide Belgische deelnemers.
Sinds begin vorig seizoen kent de Champions League niet alleen een nieuw competitieformat, maar ook een verhoogde prijzenpot. De totale som is met zo’n vierhonderd miljoen euro gestegen. De 36 clubs in de groesfase mogen liefst 2,437 miljard euro verdelen. Ter vergelijking: in de Europa League is 565 miljoen voorbehouden en voor de Conference League ligt dat bedrag op 285 miljoen.
Deelnemen is belangrijker dan winnen. Wel, die Olympische gedachte geldt in de Champions League al zeker op financieel vlak. Elke deelnemer ontvangt vanwege de UEFA al een bedrag van 18,62 miljoen euro, louter en alleen omdat het de league phase bereikte. Een fijne binnenkomer voor zowel Club als Union.
'Waardepilaar'
Daarmee is de koek echter verre van op. Naast het startbedrag is er nog een flinke opbrengst voorbehouden, op basis van de zogenaamde ‘waardepilaar’. Die werd bij de bekendmaking van het nieuwe format in het leven geroepen, ter vervanging van de market pool en clubcoëfficiënt. Dit is door de UEFA opgesplitst in een Europees deel (75 procent) en een niet-Europees deel (25 procent). De ranking voor het Europese deel wordt bepaald aan de hand van het clubcoëfficiënt over de afgelopen vijf jaar en de marktwaarde van de club, ofwel de opbrengst van de tv-rechten. Bij het niet-Europese deel gaat het om de clubranking over de afgelopen tien jaar.
De exacte tv-ranglijst is op dit moment nog niet bekendgemaakt. Op basis van vorig jaar zou Club Brugge rond positie 25 moeten zitten. Als we dat getal nemen, zou het dus elf ploegen achter zich laten in deze groepsfase. Aangezien één aandeel 960.000 euro waard is, betekent dit een flink extraatje van respectievelijk 11,52 miljoen euro (namelijk 12 x 960.000). Ook over het niet-Europese deel pikken de clubs een graantje mee. Een aandeel is in dit geval 320.000 euro waard. Ook dat bedrag moet in het geval van Club Brugge ongeveer vertienvoudigd worden. Samen komt dat tv-geld dus neer op ongeveer 15 miljoen euro voor Club.
Hier slaat Blauw-Zwart meteen ook een kloof met landskampioen Union. Als nieuwkomer op het CL-toneel vinden we de Brusselaars een stukje lager terug. Voorzichtige schattingen plaatsen hen ergens onderaan de tv-ranking, waardoor Union eerder moet rekenen op een bedrag rond de vijf miljoen euro. Nog altijd erg welgekomen voor een Belgische club!
Prestaties
Tot nu toe ging het enkel om verzekerde inkomsten. Het blijft evenwel een sportcompetitie, en dus zijn ook prestaties van belang. Ook voor de clubkas. Een zege in de league phase van de Champions League levert een bonus van 2,1 miljoen euro op, een gelijkspel is goed voor 700.000 euro. Met andere woorden: per veroverd punt strijkt een club 700.000 euro op.
Club Brugge sloot zijn league phase af op tien punten, ofwel 7 miljoen euro aan prestatiebonussen. Union doet net één eenheid minder: negen punten, dus 6,3 miljoen. Daarmee is het nóg niet gedaan. De UEFA hanteert namelijk nog een bonussysteem voor de eindklassering. Opnieuw wordt gewerkt met 'aandelen'. De laatste ontvangt 275.000 euro, de voorlaatste 550.000 euro, enzoverder.
Club Brugge steeg dankzij de overwinning tegen Olympique Marseille naar plek 19, Union landde op 27. Dat komt neer op respectievelijk achttien en tien aandelen. De rekening: Club ontvangt nog eens 4,95 miljoen euro, Union 2,75 miljoen. En daar moeten de recettes van de thuiswedstrijden nog bijgeteld worden.
Duizelingwekkende bedragen, maar voor Club Brugge zit het er zelfs nog niet op. Ook na de league phase deelt de UEFA een lucratieve geschenkjes uit. Voor deelname aan de tussenronde valt één miljoen euro te verdienen, een bedrag dat de West-Vlamingen nu al mogen bijschrijven. Bij een plek in de achtste finales komt daar liefst elf miljoen bovenop. De inzet is dus bekend ...
Club Brugge | |
|---|---|
Startbedrag | 18,62 miljoen euro |
Tv-geld | +/- 15 miljoen euro |
Bonussen door prestaties | 11,95 miljoen euro |
TOTAAL | ongeveer 46 miljoen euro |
Union Saint-Gilloise | |
|---|---|
Startbedrag | 18,62 miljoen euro |
Tv-geld | +/- 5 miljoen euro |
Bonussen door prestaties | 9,05 miljoen euro |
TOTAAL | ongeveer 32 miljoen euro |
In aflevering 26 van het tweede seizoen van Tijd voor Voetbal bespreekt men de vele supportersprotesten in de JPL, het mogelijke ontslag van Besnik Hasi bij RSC Anderlecht en het doelpuntenfestival in Club Brugge – Zulte Waregem. Dat en nog veel meer in Tijd voor Voetbal.




